Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A jak je posadzić i pielęgnować?

Żywe płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia zieleniec, ochrania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Wytwarza miły cień, dostarcza schronienie ptakom. Żywopłot łagodzi siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego budową musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować płot, czy wspomóc w podziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu ustronnych zakamarków? Winniśmy także podjąć decyzję, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa względnie krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek a także krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie maskują nas przed wzrokiem wścibskich.

Panuje głos, że najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez obcinania utrzymują wąski kształt. Gdy zdobędą odpowiednią wielkość wycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety plastykowe preferujemy iglaki wytrzymałe na ziąb. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie przycinać.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają podniesione pędy i dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najpoprawniej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki oraz graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, dobrze gęstnieją, na skutek tego uzyskane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za obramowanie rabat oraz ścieżek, oddzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najlepiej, jak je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać dość duże zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować skwer od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To wyjście zdaje prawidłowo egzamin też w wypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te rodzaje można też strzyc, lecz wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań zalecane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najlepiej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy popularne są zielone sztacheta PVC z laurowiśni czy też zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w lokalnych warunkach klimatycznych ich liście często brązowieją z powodu mrozów. Wobec tego, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on mały (do 60-80cm), by można go było opatulić na zimę agrowłókniną oraz swobodnie wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać zwłaszcza dekoracyjny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony parkan z gatunków zrzucających listowie na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, niskim, np. spośród iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety Winylowe strzyżone z fantazją- z krętą liną „grzbietu” bądź wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s