Wierzba wypuści nawet spośród kawałka wiktów.

Wierzba wypuści nawet z patyka gałęzi.

Wykorzystując to, możemy dzięki niej stworzyć ekstrawaganckie modele żywopłotów. Ze względu na to nasze ogrodzenie zyska unikalny charakter a także będzie się faworyzować spośród żywopłotów w otoczeniu.

Rosnące na posessji i grząskich torfowiskach wierzby od dawna zadomowiły się w krajowych botanikach. Doceniliśmy je za urodę oraz wiosenne kiciusie. Nie są problematyczne, pragną tylko niemało nawodnienia i troszeczkę światła. Zaspokoją się niemal dowolną glebą.


Niewiele krzewów umie też identycznie błyskawicznie stymulować utracone odrosty i odrośle. Wierzby wybitnie bezproblemowo odbudowują również własny system korzeniowy. Wystarczy, że ścięty lub nawet złapany odrost zanurzony w mokrej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz podaruje zaczątek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na pomysł, by z wierzb produkować plątane przęsła w płocie czy płoty zaciemnione liśćmi. Prawdopodobnie powinno się mieć tak ekscentryczne płot. Najprzyzwoiciej do zainstalowania takiego ogrodzenia zastosować poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, oraz jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają kilka identycznych własności:

dostarczają proste, długie oraz wybitnie plastyczne pędy – na skutek tego można łatwo nadawać kształt ogrodzenia;
szybko odrastają po ścięciu- w skrótowym terminie możemy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do instalacji takiego płotu z wierzby.

Kiedy mamy już myśl na formę ogrodzenia, musimy zakupić stosowne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, wytrzaśnięcie ich w przesłankach naturalnych jest syzyfowe, ponieważ dziko narastające krzaki rzadko wypuszczają nadzwyczaj długie oraz prostolinijne pędy. Najlepiej jest zaplanować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba poczekać nieco lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie przebierzmy wpierw punkt w skwerze, odrobinę przez nas odwiedzane oraz mało .Wiosenką, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy pozyskać spośród dziko wzrastających roślin. Przedtem wypada je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, tak aby się dobrze napiły, po czym wkopać w glebę, tak aby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się gęstnieją, zatem powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy ewentualnie dwa przyklaskujemy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką następnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy nieczęsto przewyższają 2m, dlatego na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s